Trwa ładowanie proszę czekać ...

Xiaomi Redmi Note 5 Recenzja

17 stycznia 2020

Czerwony i przystępny cenowo. Xiaomi Redmi Note 5 przekonuje nie tylko przystępną ceną, ale także podwójną kamerą, metalową obudową i zdolnym SoC. Dowiedz się w tej recenzji, czy wydajność Redmi Note 5 jest równie imponująca jak jej cena.

Smartfony Xiaomi stają się coraz bardziej popularne w Europie, zwłaszcza seria Redmi. Urządzenia Redmi zawsze łączyły dobrą jakość z rozsądną ceną. Note 5 jest tabletem z 5,99-calowym wyświetlaczem, średniej klasy SoC, szybkim Wi-Fi i podwójną kamerą, a wszystko to w cenie poniżej 240 EUR (~277 USD).

Dla porównania, naszą jednostką przeglądową jest M1803E7SG. Jest on również znany jako Redmi Note 5 AI Dual Camera. Nie jest to ani Redmi 5 Plus, który jest wymieniony jako Redmi Note 5 na stronie internetowej Xiaomi's Mi, ani też Redmi Note 5 Pro. Wszystkie trzy urządzenia są zasilane przez Qualcomm Snapdragon 636 SoC, ale różnią się między sobą między innymi sprzętem i opcjami pamięci kamery. 

Postanowiliśmy porównać Notę 5 z Motorolą Moto G6 Plus, Huawei Y7 2018, Maze Alpha X i Honor 7X. Dowiedz się w tej recenzji, jak Note 5 porównuje się z podobnymi cenowo konkurentami i czy kontynuuje etos serii Redmi.

Sprawa

Note 5 jest dostępna w kolorach Blue, Black, Gold i Rose Gold. Nasze urządzenie testowe to wariant Rose Gold, który ma biały front. Note 5 ma metalową obudowę, która okazała się być stabilna podczas naszych testów. Nasze urządzenie testowe nie reagowało na nacisk wywierany na tylną część obudowy, natomiast lekki nacisk na wyświetlacz powodował lekkie fale na wyświetlaczu LCD. Nasze urządzenie testowe wytrzymało nasze próby zginania i skręcania, przy czym nie było prawie żadnych skrzypień ani odgłosów pękania.

Konstrukcja nie jest wyjątkowa, ale jest stylowa. Metalowy tył jest wciśnięty pomiędzy kolorowe plastikowe powierzchnie, które mają na celu poprawę jakości odbioru. Wyświetlacz znajduje się na równi z obudową, ale na niewielkiej krawędzi. Jest to jednak celowe i stanowi stosunkowo gładką krawędź. Note 5 waży 180 g (~6,3 oz) i mierzy 158,5 x 75,4 x 8,1 mm (~6,2 x ~3 x ~0,32 in). Ta waga i wymiary pomagają urządzeniu czuć się dobrze w dłoni. Matryca kamery zwrócona tyłem do kierunku jazdy lekko wystaje z obudowy, więc Note 5 jest nieco niestabilna na płaskich powierzchniach.

Łączność

Nasze urządzenie testowe posiada 3 GB pamięci RAM i 32 GB pamięci wewnętrznej. Dostępna jest również opcja 64 GB/4 GB, którą polecamy w naszym urządzeniu badawczym, ponieważ są one obecnie dostępne w tej samej cenie w Internecie. Note 5 jest urządzeniem Dual-SIM i obsługuje karty microSD o pojemności do 256 GB. Karty MicroSD mogą być formatowane tylko jako pamięć zewnętrzna, co oznacza, że dane aplikacji mogą być przechowywane tylko na 32 GB pamięci wewnętrznej. Nawiasem mówiąc, taca na karty ma tylko dwa gniazda, więc można albo użyć dwóch nano-SIM-ów albo jednej karty SIM i karty microSD.

Note 5 zawiera radio FM, Bluetooth 5.0 i czujnik linii papilarnych. Istnieje nawet pilot na podczerwień, który może być używany jako pilot zdalnego sterowania. Niestety, zamiast portu USB Type-C istnieje tylko port microUSB. Port microUSB jest tylko USB 2.0, aczkolwiek obsługuje USB OTG.

Oprogramowanie

Note 5 statków z Android Oreo 8.1, który został dostosowany z MIUI Xiaomi. Nasze urządzenie testowe działa na poziomie MIUI Global 9.5 i Android poprawki bezpieczeństwa 1 marca 2018 roku, który miał około sześciu tygodni w czasie pisania. MIUI wygląda inaczej niż UI na wielu innych smartfonów z systemem Android, z Xiaomi wprowadzając liczne zmiany z zapasów Android. MIUI nie powinien jednak zabierać użytkownikom Androida zbyt wiele czasu na adaptację. Frustrujące jest to, że nie mogliśmy zmienić limitu czasu na ekranie, ponieważ brakuje przycisku do potwierdzenia zmiany. Równie frustrujące są cechy energooszczędne, które są zbyt restrykcyjne. Runtastic, na przykład, działał poprawnie tylko po zmianie wielu ustawień.

Note 5 zawiera wiele dodatkowych aplikacji, z których większość jest autorstwa Xiaomi. Na szczęście, jest mało bloatware z wyjątkiem jednej aplikacji na portalach społecznościowych. 

Komunikacja i GPS

Note 5 jest wyposażony w szybki IEEE 802.11 ac Wi-Fi, co jest rzadkością w przypadku urządzenia €240 (~277 dolarów) i jeden, który sprawi, że wielu użytkowników będzie szczęśliwy. Podczas gdy Notatka 5 nie może być zgodna z urządzeniami Motorola G6 Plus pod względem wydajności Wi-Fi, Notatka 5 jest szybsza niż wszystkie inne nasze porównywalne urządzenia. Ta wydajność została obliczona przy użyciu naszego routera referencyjnego Linksys EA8500. Nasze urządzenie testowe szybko ładowało strony internetowe, gdy byliśmy blisko routera, ale musieliśmy czekać na załadowanie niektórych obrazów. Note 5 wciąż miała pełny odbiór Wi-Fi, gdy zabieraliśmy urządzenie około dziesięciu metrów od routera z trzema ścianami pomiędzy dwoma urządzeniami. Strony internetowe ładują się tak samo szybko jak podczas testowania Note 5 z nim w pobliżu naszego routera referencyjnego.

Note 5 obsługuje siedem pasm LTE, co w porównaniu z innymi urządzeniami jest raczej nieporęczne. W praktyce oznacza to, że w bardziej egzotycznych krajach mogą Państwo mieć problemy z podłączeniem do sieci LTE. Nasze urządzenie testowe miało dobry odbiór sieci komórkowej w niemieckiej sieci D2. Wciąż mieliśmy dobry odbiór nawet w budynkach na terenach zabudowanych.

Note 5 miała trudności z zlokalizowaniem nas w pomieszczeniach zamkniętych. Chociaż istnieje sygnał satelitarny, nie może nas zlokalizować. Sprawy uległy poprawie, gdy przenieśliśmy się do okna, w którym Note 5 zlokalizowała nas z dokładnością do dziewięciu metrów (~30 stóp). Dokładność lokalizacji drastycznie poprawia się jednak na zewnątrz, przy czym nasze urządzenie testowe jest dokładne do trzech metrów. Jest to imponująca dokładność lokalizacji, biorąc pod uwagę cenę Note 5. Note 5 posiada kompas, który szybko wskazuje nasz kierunek w Google Maps.

Zrobiliśmy notatkę 5 podczas przejażdżki rowerem, aby sprawdzić jej dokładność lokalizacji w porównaniu z profesjonalnym urządzeniem nawigacyjnym, Garmin Edge 520. Nasze urządzenie testowe sprawdziło się dobrze, ale jest o wiele bardziej niedokładne niż Garmin. Note 5 odbiegała o 120 m (~394 ft) od urządzenia Garmin, co oznacza dokładność 97,8% w porównaniu z profesjonalnym urządzeniem nawigacyjnym. Huawei Y7 (2018) ma lepszą dokładność lokalizacyjną niż Note 5, ale ta ostatnia powinna być odpowiednia dla wszystkich ogólnych zadań nawigacyjnych.

Funkcje telefonu i jakość połączenia

Note 5 wykorzystuje aplikację telefoniczną Xiaomi, która jest podobna do standardowej aplikacji telefonicznej Google. Uruchomienie aplikacji powoduje wyświetlenie klawiatury i listy ostatnich połączeń. Istnieje małe okno wyszukiwania, w którym można bezpośrednio wyszukiwać kontakty. Alternatywnie, można wyświetlić listę kontaktów, klikając zakładkę Kontakty. Aplikacja telefoniczna posiada liczne ustawienia, takie jak czarna lista numerów telefonów i nagrywanie rozmów, a także wiele innych funkcji.

Note 5 ma dobrą jakość połączenia. Nasz rozmówca brzmiał czysto i bez żadnych szumów w tle. Nasze urządzenie testowe dobrze odtworzyło nasz głos, ale mikrofon zniekształcił się, jeśli mówiliśmy zbyt głośno. Odwrotnie jest w przypadku zestawu głośnomówiącego, gdzie mikrofon z trudem wyłapał nasz głos, gdy mówiliśmy cicho. Nasz odpowiednik jest nadal łatwy do zrozumienia, choć w cichszych chwilach panuje lekki hałas w tle.

Aparat

Note 5 zawiera dwie kamery skierowane do tyłu, jedną o rozdzielczości 12 MP i jedną o rozdzielczości 5 MP. Aparat dodatkowy służy jedynie do tworzenia głębi ostrości zdjęć z efektem bokeh i nie może być używany jako samodzielny aparat. Zdjęcia wykonane głównym aparatem fotograficznym mają mniej szczegółów niż zdjęcia wykonane większą ilością smartfonów klasy premium, a niektóre obszary wychodzą szczególnie błotniste i pozbawione definicji. Nasze urządzenie testowe zapewnia właściwą ekspozycję w ciemnych miejscach przy dobrym oświetleniu, a w bardzo jasnych miejscach jest nawet kilka szczegółów. Wydajność przy słabym oświetleniu jest zaskakująco dobra, ale na zdjęciach występuje wyraźne niebieskie zabarwienie. Apple iPhone X dokładniej rejestruje nocne ujęcia, ale ten ostatni kosztuje praktycznie pięć razy więcej niż Note 5. Ogólnie rzecz biorąc, Note 5 posiada imponujący zestaw kamer skierowanych do tyłu, biorąc pod uwagę jego cenę.

Główna kamera może nagrywać filmy w rozdzielczości do 1080p przy 30 klatkach na sekundę. Jakość obrazu jest przekazywalna, choć jasne obszary są często niedoświetlone, a ciemne brakuje szczegółów. Nagrania są jednak ostre. Dostępna jest funkcja 120 FPS w zwolnionym tempie, która jest rejestrowana z prędkością 720p.

Note 5 posiada kamerę o rozdzielczości 13 MP skierowaną przodem do kierunku jazdy, co teoretycznie może sprawić, że Note 5 stanie się gwiazdą selfie. Podczas gdy Note 5 robi dobrze dla bardziej przystępnego cenowo urządzenia, nie zbliża się do większej liczby smartfonów premium. Ciemne obszary są dobrze naświetlone, ale jasne obszary często dominują na zdjęciu. Ostrość też jest raczej przeciętna, ale kamera skierowana do przodu dobrze oddaje kolory.

Werdykt

Redmi Note 5 jest uosobieniem etosu Xiaomi polegającego na wprowadzaniu na rynek przystępnych cenowo, ale wysokowydajnych urządzeń i pokazuje, dlaczego wielu z nich tęskni za wprowadzeniem swoich urządzeń na rynek europejski. Xiaomi Redmi Note 5 to niedrogi smartfon, który ma dużą moc, dobrą żywotność baterii, szybką sieć Wi-Fi 802.11 ac oraz jasny i kontrastowy wyświetlacz za mniej niż 240 euro (~277 dolarów). Note 5 ma również dobry głośnik, a jakość połączenia jest przyzwoita i obsługa funkcji szybkiego ładowania jest przydatna. Nowoczesny SoC daje Note 5 stosunkowo szybkie prędkości LTE, Bluetooth 5.0 i powinien udowodnić to w przewidywalnej przyszłości.

Są jednak pewne wady. Temperatura barwowa i niebieski odcień na wyświetlaczu nie są zbyt wysokie, podobnie jak stosunkowo wysoki pobór mocy pomimo imponującej żywotności baterii. MIUI stosuje agresywne zarządzanie aplikacjami na swoją niekorzyść. Może to prowadzić do problemów z aplikacjami, które muszą działać w tle, ale pomaga zmniejszyć zużycie energii i wydłużyć żywotność baterii. Aparat jest jedynym obszarem, w którym Note 5 jest wyraźnie urządzeniem średniej klasy, ale zdjęcia są ogólnie wystarczające. Temperatury powierzchni też są w porządku, choć mogą być lepsze pod obciążeniem.