Trwa ładowanie proszę czekać ...

Bezpieczeństwo plików – czemu nie skorzystać z platformy wymiany danych?

17 sierpnia 2016

Szyfrowanie danych nie dla każdego jest idealnym rozwiązaniem, a czasem wręcz sprawiają wiele kłopotów. Rozwiązaniem może okazać się przesyłanie danych, linków, plików przy pomocy platformy wymiany danych , co daje większe bezpieczeństwo i możliwość rezygnacji z wysyłki e-mailem.

Wiele osób ceni sobie platformy takie jak Google Drive, OneDrive dla Firm, OneDrive, które są zarządzane przez największe i najbardziej znane firmy informatyczne. Dzięki wysokim nakładom finansowym ze strony zarządzających, platformy te posiadają jedne z najlepszych systemów bezpieczeństwa i ochrony danych. Mając do dyspozycji takie platformy można na nich umieszczać pliki, edytować je i wprowadzać zmiany, przesyłać je do odpowiednich osób, które z góry można określić i dodać do odpowiedniej listy osób mających prawo je odczytać.

Platforma pozwala na określenie w polityce bezpieczeństwa wzorców udostepnienia danych. Dajemy wcześniej dostęp do informacji, plików, linków określonej osobie, która otrzymuje wszystko poprzez platformę, omijając wysyłanie informacji droga mailową. Dzięki temu nie ryzykujemy, że informacje, niekiedy bardzo cenne, nie dostaną się w niepowołane ręce, co może się skończyć źle dla firmy. Wysyłając e-maila zawsze ryzykujemy, że może się on dostać bez naszej zgody do osób które nie zostały do tego uprawnione. Czasem też możemy przez przypadek sami wysłać wiadomość nie do tego adresata co trzeba, a to jest bardzo niekorzystana sytuacja.

Obecnie możemy wykorzystać chmurowe pakiety biurowe, np. Office 365, które mają w swoich opcjach możliwość anulowania wysłanej wiadomości, w przypadku jeśli pomylimy adresata. Istnieje także opcja śledzenia drogi dokumentów oraz załączników, czyli RMS. Ten system pozwala także na stworzenie określonego grona odbiorców, którzy mogą odbierać wiadomość, co daje nam większe bezpieczeństwo.

Komunikatory w firmach dają możliwość szybkiej wymiany informacji, zapewniając równocześnie wysoki poziom bezpieczeństwa. Nie służą jednak do wymiany plotek czy też haseł i loginów, jak to się niekiedy dzieje, zatem trzeba wybrać odpowiedni, tak by chronić skutecznie wszystkie dane. Pracownicy muszą przestrzegać zasad bezpieczeństwa i stosować tylko jeden rodzaj komunikatora.