Trwa ładowanie proszę czekać ...

Dane firmy: jak chronić je przed utratą oraz wyciekiem?

17 sierpnia 2016

Firmy – bez względu na wielkość – są obecnie coraz bardziej narażone na to, że cenne dane firmowe wyciekną lub zostaną utracone.

To z tego powodu konieczne jest wprowadzanie procedur, który sprawią, że ryzyko utraty kontroli nad danymi będzie mniejsze. Jednocześnie trzeba pamiętać,że procedury te muszą stanowić połączenie zdrowego rozsądku oraz rozwiązań technologicznych. Obecnie każda firma ma dostęp do technologii zabezpieczeń poufnych danych. Dane chronione przed utratą: kopie zapasowe

Zarówno małe, jak i średnie firmy są dzisiaj zdania, że tworzenie kopii zapasowych – czyli tak zwany backup danych – to podstawowa metoda zabezpieczająca dane. Oczywiście mają rację. Dzięki przywróceniu ostatniej kopii zapasowej utraconych plików praca może być kontynuowana i to bez większych nakładów finansowych. Warunek jest jednak jeden: backup musi być wykonywany na bieżąco.

Jest on niezwykle pomocny wówczas, gdy:

-zniszczeniu ulegnie firmowy komputer;

-firmowy komputer zostanie zagubiony lub skradziony;

-pracownik – celowo bądź przez nieuwagę – zmodyfikuje zawartość istotnych plików;

-nielojalny pracownik celowo usunie dane bądź je wykradnie;

-dane na firmowym komputerze padną ofiarą oprogramowanie ransomware, a przestępcy, którzy dopuścili się ich zaszyfrowania będą domagali się wpłacenia określonej kwoty pieniędzy.

Na uwagę zasługują dane będące wynikiem prowadzonych badań. Wynika z nich, że przeszło 25% pracowników decyduje się na zabranie ze sobą istotnych danych wówczas, gdy opuszczają oni firmę. Tendencja ta jest jeszcze bardziej widoczna wówczas, gdy decyzja o zakończeniu współpracy została podjęta przez firmę. Co ciekawe, aż 95% pracowników twierdzi, że bez problemu udałoby im się zabrać dane firmy z uwagi na brak odpowiedniej polityki bezpieczeństwa lub ignorowanie jej zasad przez osoby pracujące w firmie.

Aby tworzenie kopii zapasowych miało sens, trzeba to robić naprawdę często. Najlepiej jest, jeśli kopie zapasowe tworzą się w sposób automatyczny. Możliwe jest to dzięki specjalistycznym programom, które pracują w tle.