Trwa ładowanie proszę czekać ...

Czym są płatności mobilne? I jak ich używać

15 stycznia 2020

Płatności mobilne są coraz bardziej popularnym sposobem przyjmowania płatności osobistych, ponieważ są one bezpieczne, szybkie i wygodne. W rzeczywistości przewiduje się, że do 2020 r. wolumen płatności mobilnych wzrośnie do 503 mld dolarów.

Ponieważ rozwój Apple Pay i innych płatności NFC nie zwalnia, dostosowanie się do technologii płatności mobilnych jest niezwykle cenne dla Twojej firmy. W tym przewodniku znajdziesz wszystko, co powinieneś wiedzieć o płatnościach mobilnych - od przelewów mobilnych po sposób przyjmowania płatności mobilnych NFC w Twojej firmie.

Czym są płatności mobilne?

Płatności mobilne (które obejmują mobilne portfele i mobilne przekazy pieniężne) to regulowane transakcje, które odbywają się za pośrednictwem urządzenia mobilnego. Oznacza to, że zamiast płacić za rzeczy gotówką, czekami lub fizycznymi kartami kredytowymi, technologia płatności mobilnych pozwala na zrobienie tego cyfrowo. Płatności mobilne mogą być wykorzystywane w kontekście "peer to peer" lub do płatności w biznesie ceglanym. W przypadku płatności mobilnych typu "peer-to-peer", można wykonać przelew elektroniczny za pośrednictwem banku, na przykład, aby zapłacić znajomemu za kolację lub komuś z Craigslist za mebel. W przypadku płatności mobilnych w firmie typu brick-and-mortar, korzystasz z aplikacji na urządzeniu mobilnym - zamiast gotówki lub karty, aby zapłacić za konkretne towary lub usługi przy kasie. W tym przypadku firma potrzebowałaby specyficznego typu urządzenia w punkcie sprzedaży (do którego wchodzimy poniżej), aby przeprowadzić transakcję.

Co to jest mobilny portfel?

Portfel komórkowy to zasadniczo cyfrowy portfel w telefonie. W aplikacji portfela mobilnego można bezpiecznie dodawać, a następnie przechowywać dane bankowe związane z kartą debetową lub kredytową (niektóre aplikacje portfela mobilnego pozwalają na dodanie więcej niż jednej karty). Więc zamiast używać fizycznej karty do dokonywania zakupów, można płacić za pomocą urządzenia mobilnego. Jeśli chcesz przyjąć mobilne płatności portfelowe w swojej firmie, musisz mieć system punkt sprzedaży, który jest wyposażony w technologię, która może przetwarzać transakcje.

Mobilna technologia portfelowa

Technologia, która stanowi podstawę mobilnych płatności portfelowych, to coś, co nazywa się NFC, co oznacza "komunikację w terenie". NFC jest tym, co umożliwia dwóm urządzeniom - telefonowi i czytnikowi płatności - bezprzewodową komunikację, gdy są blisko siebie (tam właśnie znajduje się "blisko" część NFC). Zazwyczaj urządzenie przenośne musi być oddalone o dwa cale lub mniej od czytnika, aby zrealizować płatność.

NFC jest w rzeczywistości podzbiorem czegoś, co nazywa się RFID (radio-frequency identification), technologią, która pozwala nam na identyfikację rzeczy za pomocą fal radiowych. Identyfikacja radiowa nie jest niczym nowym - jest używana od dziesięcioleci do skanowania przedmiotów w sklepach spożywczych i bagażu w reklamacjach bagażowych.

Przyjęcie portfela mobilnego

Od wysyłania wiadomości, przez aplikacje transportowe, po monitorowanie stanu zdrowia, coraz częściej korzystamy z naszych telefonów, aby dbać o codzienne życie. Nie jest więc zaskoczeniem, że w ostatnich latach obserwujemy wzrost liczby aplikacji do obsługi płatności mobilnych. W raporcie Accenture Consulting z 2015 roku stwierdzono, że 23% tysiącleci dokonuje płatności mobilnych u sprzedawcy co najmniej raz w tygodniu; od tego czasu liczba ta prawdopodobnie wzrosła.

Firmy oferujące portfele mobilne

Istnieje wiele firm, które oferują aplikacje do płatności mobilnych. Jednak najbardziej popularne są Apple Pay (mobilne rozwiązanie płatności Apple), Android Pay (mobilne rozwiązanie płatności Google) i Samsung Pay (mobilne rozwiązanie płatności Samsung). Jeśli masz nowszy model urządzenia z systemem iOS lub Android, są szanse, że może obsługiwać płatności mobilnych aplikacji. Po stronie handlowej równania, Square oferuje procesor płatności i system, który może przyjmować płatności mobilne. Wszystko, czego potrzebujesz, aby zacząć akceptować Apple Pay, Android Pay i Samsung Pay w swojej firmie, to mobilny czytnik płatności Square i Twoje urządzenie mobilne. (Sprawdź tutaj, aby sprawdzić, czy twoje urządzenie jest kompatybilne - większość nowych modeli z systemem iOS i Android jest kompatybilna).