Trwa ładowanie proszę czekać ...

Skradziono Ci telefon – co zrobić?

1 października 2019

Rozwój technologii komórkowej sprawił, że dziś niemal każdy jest właścicielem przenośnego urządzenia. Popularnymi smartfonami bez problemu posługują się nawet kilkuletnie dzieci. Dzisiejszym telefonom znacznie bliżej do komputerów niż do ich stacjonarnych protoplastów. Bez cienia przesady nazwać je można wręcz mobilnymi centrami rozrywki – dzięki nim obejrzymy film, posłuchamy muzyki, zrobimy zdjęcie, odwiedzimy social media i wygodnie poserfujemy w sieci. Nic więc dziwnego, że najnowocześniejsze urządzenia kosztują czasem nawet kilka tysięcy złotych. To jeden z głównych powodów, przez które smartfony stały się łakomym kąskiem dla złodziei i kieszonkowców. Co zrobić, gdy nasz telefon w niekontrolowany sposób zmieni właściciela? Przede wszystkim trzeba zadbać o nasze dane – warto błyskawicznie zmienić hasła do portali społecznościowych i skrzynek mailowych. O całym zajściu należy także poinformować odpowiednie służby i bank, który może zablokować bankowość mobilną na skradzionym urządzeniu. Często ostatnią szansą na odzyskanie sprzętu jest geolokalizacja.

Geolokalizacja urządzenia

Jak działa geolokalizacja? Opiera się ona na nadajnikach GPS, w które wyposażona jest ogromna większość dzisiejszych telefonów komórkowych i smartfonów. Aby namierzanie było możliwe, telefon zazwyczaj musi mieć dostęp do sieci i włączoną opcję lokalizacji. Ciekawą usługę proponuje nawet sam Google – zsynchronizowane z kontem urządzenie możemy namierzać i sprawdzać jego aktualne położenie. Użytkownicy Androida mogą także skorzystać z jednej z wielu aplikacji, które umożliwiają śledzenie urządzenia. Często korzystają z nich chociażby rodzice, którzy w ten sposób mogą sprawdzić położenie swojej pociechy. Niektóre z takich programów proponują też nieco bardziej zaawansowane rozwiązania i pozwalają na pobieranie treści SMS lub wykazu połączeń. Tego typu rozwiązania nie są także obce pracodawcom, którzy chcą mieć kontrolę nad służbowym sprzętem pracownika – zwłaszcza w godzinach jego pracy. Analogiczne rozwiązania znajdziemy też na popularnych Iphone’ach.  Pamiętajmy jednak, że ingerencja w czyjąś prywatność może zostać uznana za złamanie tajemnicy korespondencji.

Jak zablokować zdalnie urządzenie

Większość prób lokalizowania dotyczy jednak przede wszystkim sprzętów zgubionych i kradzionych. Co ciekawe, niektóre z aplikacji pozwalają także na zdalne zablokowanie dostępu do urządzenia (po zablokowani lokalizowanie nadal jest możliwe). Geolokalizacja i zdalna blokada utraconego telefonu to jedne z podstawowych zabezpieczeń na wypadek kradzieży – warto o nich pamiętać. Więcej szczegółów znaleźć można chociażby pod adresem https://www.i-mobi.pl/geolokalizacja-telefonu. Znajdują się tam wszelkie szczegóły oraz możliwości lokalizacji utraconego sprzętu. Być może poprawią one stan bezpieczeństwa także Twojego urządzenia.