Trwa ładowanie proszę czekać ...

Szyfrowanie danych w Androidzie

17 sierpnia 2016

Przygotowywanie zabezpieczenia danych w Androidzie to obecnie takie rozwiązanie, które ma istotne znaczenie.

Trzeba pamiętać, że ta ochrona naszych danych ma naprawdę duże znaczenie. Warto się zabezpieczać także przed atakami z innych stron. Tutaj tych możliwości rzeczywiście jest wiele, ale warto te wartości jakie mamy chronić, ponieważ niestety sytuacja wygląda tak, że programiści są świetnie przygotowani i tak naprawdę mogą wykorzystać każdą chwilę nieuwagi. Dlatego nie będą mieli problemu z tym, by do naszych danych się dostać.

Chmura obliczeniowa ostatnimi czasy staje się modnym rozwiązaniem i ma nam ułatwiać dostęp do różnorakich plików. Jednak powinno się ją traktować poważnie pod kątem bezpieczeństwa, które niestety nie będzie najlepsze i dlatego jeśli informatycy mają duże doświadczenie mogą dostać się do tych właśnie naszych danych. Dlatego tutaj Android na pewno trzeba pochwalić, ponieważ jest to taki system, który ma zastosowane zabezpieczenia i szyfrowanie danych, które nas będzie chronić. Musimy jednak pamiętać, że szyfrowanie danych będzie dotyczyć jedynie tego co znajduje się w ogólnej pamięci a nie będzie można oczekiwać szyfrowania danych z karty pamięci. Dlatego jest to poważny problem, który może nam utrudniać zachowanie bezpieczeństwa danych.

Minusem będzie również to, żę po szyfrowaniu danych może dochodzić do sytuacji, w której będzie szybciej zużywać się bateria jak i też będzie istnieć niebezpieczeństwo, że włączenie szyfrowania będzie możliwe dopiero po przywróceniu urządzenia do ustawień fabrycznych i tak można swoje zgromadzone dane stracić. Pliki, które będą się znajdować na karcie pamięci także będzie można zabezpieczyć przez przeniesienie do pamięci urządzenia. Jednak można takżę szukać rozwiązania przez szyfrowanie z użyciem specjalnych darmowych narzędzi, które obecnie są w sklepie Google i na pewno będą takim dobrym rozwiązaniem. Te foldery z karty pamięci także będzie można szyfrować i nie będziemy tak mocno narażeni na ataki z innych stron.

Podobne zabezpieczenia będzie można sobie również zastosować, gdy chodzi o dyski sieciowe, które są chętnie wykorzystywane, ale nigdy co do nich nie możemy mieć pewności czy te znajdujące się tam zabezpieczenia będą dobrze przygotowane.