Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jak działa szyfrowanie danych?

17 sierpnia 2016

Dane są obecnie szyfrowane przy pomocy wyjątkowo szybkich komputerów.

Przyświeca im jeden, znany od czasów greckiej Skytale, cel: przesłanie wiadomości w takiej formie, aby nie mogły ich odczytać osoby trzecie.

Do zaszyfrowania przesyłanych wiadomości trzeba posłużyć się kluczem. Bardzo prosty klucz może zawierać tylko jedną cyfrę. To ona powie uprawnionemu odbiorcy wiadomości, jak należy podstawiać litery w zdaniach lub wyrazach, które zostały zaszyfrowane. We współczesnej komunikacji sieciowej wykorzystuje się jednak o wiele bardziej skomplikowane klucze. Odgadnięcie ich jest bardzo trudne,w wielu przypadkach w ogóle nie udaje się ich odgadnąć. Osoby, które przesyłają zaszyfrowaną wiadomość stoją przed problemem, jak przesyłać odbiorcy wiadomości klucz do jej odczytania. Nie można go przesłać w formie niezaszyfrowanej. Jeśli zostanie on przechwycony przez osobę nieuprawnioną, nie napotka ona żadnych problemów odczytując zaszyfrowaną wiadomość.

W komunikacji internetowej sięgnięto po klucz publiczny. Nadawca wiadomości i jej odbiorca korzystają z kluczy prywatnych i publicznych. Ten pierwszy jest znany tylko nadawcy wiadomości. Klucz publiczny zna jej odbiorca. Za pomocą klucza prywatnego nadawca wiadomości może ją zaszyfrować. Po zaszyfrowaniu wiadomość jest szyfrowana raz jeszcze przy pomocy klucza publicznego, który jest znany odbiorcy. Aby rozkodować wiadomość, jej odbiorca posługuje się swoim kluczem prywatnym i kluczem publicznym osoby, która wysłała wiadomość.

O jakości szyfrowania szyfrowania decydują dwa czynniki: im szybciej wiadomość zostanie zaszyfrowana i rozszyfrowana, tym lepiej. Metodą, która wyjątkowo dobrze łączy te dwa czynniki jest RSA. Aby para kluczy została utworzona, trzeba pomnożyć losowo wybrane dwie duże liczby pierwsze. Liczb pierwszych jest nieskończenie wiele, co pozwala na stworzenie nieskończonej liczby kluczy. Aby można było złamać szyfr, trzeba odgadnąć przynajmniej jedną liczbę pierwszą, która została użyta przy szyfrowaniu. Ogromna ilość kombinacji jest jednak nie do złamania przez obecnie dostępne komputery.